Staff

Administration

  • Principal: Petra Goetz
  • Vice-Principal: Lucy Langis

Teaching Staff:

    • Danielle Beaugrand
      French
    • Jim Brintnell
      Construction Technology, Design Technology
    • Jenna Beck
      Science, Art, Health and Physical Education
    • Rick Boon
      Language/Drama, History/Geography
    • Brenda Brodhagen
      Mathematics
    • Kelly Caldwell
      Mathematics
    • Joy Cheskes
      SERT & Language/Drama
    • Heather Cumming
      Library, Social Science
    • Janine Dickie
      Civics and Careers
    • Amanda Finkelstein
      Food Technology
    • Alexandra Frayne
      French
    • Brent Gleadall
      Science, History, Geography
    • Pam Hamilton
      History, Geography, Law
    • Scott Hlusiak
      Health and Physical Education, Language/Drama, History/Geography
    • Joanna Jackson
      Student Success, English
    • Nick Keller
      Co-op, Pathways
    • Jennifer Knechtel
      Language/Drama, Science
    • Ashley Kroonen
      English
    • Diana MacLeod (on leave)
      English, Student Success, Literacy
    • Cody McGriskin
      Health and Physical Education
    • Carly McLeod
      Health and Physical Education
    • Trish Menheere
      Art, Business Studies
    • Sherry Miller
      English
    • AJ Moses
      Health and Physical Education, Science
    • Cam Oates
      Drama, AMDEC
    • Shana Pereira
      Cosmetology, English
    • Greg Poetker (on leave)
      Physical & Health Education, Civics, Careers
    • Jennifer Porter
      Student Success, SERT
    • Jeff Roetcisoender
      Machine & Automotive Technology
    • Heidi Schlumpf 
      Social Science
    • Kristen Schoonderwoerd (on leave)
      SERT
    • Gail Sinclair
      Science, Music
    • Jason Simpson
      Sccience
    • Jason Sippel
      Art, Music
    • Jennifer Wallace
      SERT
    • Danielle West
      Mathematics
    • Mike Wilhelm
      Business
    • Dave Williams
      Student Services
    • Doug Wong (on leave)
      Science
    • Meghan Worden-Wolfe
      NEXUS
  • Non-Teaching Staff

    • Diane Yausie
      Head Secretary
    • Pam Schoonderwoerd
      Student Services Secretary
    • Margaret Van Bakel
      Attendance Secretary
    • Shane Shearer
      Head Custodian
    • Chris Bondi
      Custodian
    • Nic Haynes
      Custodian
    • Andrea Nethercott
      Custodian
    • Mary Jordan
      Educational Assistant
    • Jacquie Mohr
      Educational Assistant
    • Katie Vanhie
      Educational Assistant
    • Elaine Gordner
      Technical Resource Assistant
    • Catherine deJong
      Cafeteria

    Department Heads

    • Arts: Trish Menheere
    • Canadian & World Studies: Nick Keller
    • Co-op: Nick Keller
    • English: TBA
    • Library: Heather Cumming
    • Mathematics & Business: TBA
    • Physical Education: Carly McLeod
    • Science: TBA
    • Social Science & Humanities & French: Heather Cumming
    • Special Education: TBA
    • Student Services: Dave Williams
    • Technological Education: Amanda Finkelstein